• Online podujatie

          • Dobrý deň všetkým,

            Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch si Vás dovoľuje pozvať na online podujatie       "Je to (kyber)šikanovanie? "

             

            Link na podujatie (Zoom):

              https://us06web.zoom.us/j/84900206593?pwd=NW5UU0k2bWxXaGFPeVRTWWFMNDFGZz09

            Podujatie je určené pre rodičov, deti, odborných zamestnancov, predovšetkým CDR, školy, CPPPaP a širokej verejnosti.  

             

            Na večernej škole budeme spolu hľadať odpovede na otázky ako sú:

            📌 Ako identifikovať kyberšikanovanie a šikanovanie?

            📌 Čo je a čo nie je kybešikanovanie?

            📌 Môže sa vyskytovať šikanovanie spolu s kyberšikanovaním?

            📌 Prečo dochádza k šikanovaniu a kyberšikanovaniu?

            📌 Ako zistím, že moje dieťa je obeťou kyberšikanovania?

            📌 Čo s tým? (podpora dieťaťa)

            📌 Čo keď je dieťa prizerajúcim alebo agresorom?

            📌 Ako spolupracovať s triednym učiteľom?

             

            Lektorkou podujatia je pani Katarína Hollá z Univerzity Konštantína filozofa v Nitre.

          • JESEŇ V ŠKD, 2022

          • K jeseni patria listy, plody a tvorenie v odtieňoch pestrofarebnej jesene. Deti v Školskom klube detí pod vedením pani vychovávateliek tvoria všakovaké krasotinky. Nech sa páči, nahliadnite. :)

          • Šarkaniáda, október 2022

          • Jesenné bláznenie v Školskom klube detí. Babie leto plné slnka, tepla a pestrofarebnej prírody nám umožnilo púšťať šarkany, niektoré i vlastnoručne vyrobené :) Poveternostné podmienky neboli ideálne, no nás to neodradilo a plní nadšenia sme so svojimi drakmi strávili príjemné popoludnie v prírode. 

          • Beseda na tému HUBY, 11.10.2022

          • K jeseni neodmysliteľne patria plody Zeme, HUBY. O zbere, druhoch a zaujímavostiach nám prišiel porozprávať špecialista na Mykológiu, pán Krivuš, evanjelický farár pôsobiaci vo Vrútkach. Priniesol so sebou i ukážky týchto živých prírodnín. Deti upozornil na to, že Muchotrávka zelená má smrtiaci kalich, ktorý nájdeme v podhubí, a preto je jedovátá. Z ďalších jedovatých húb, ktoré mnohí z nás nepoznajú je napríklad KAPUCŇOVEC, BEDLIČKA OSTROŠUPINATÁ, ktorá usmrtí najviac ľudí, pretože si ju ľahko môžete pomýliť s Bedľou vysokou. Pán farár nás upozornil aj na nenápadnú hubu, LYSOHLÁVKU, ktorá podľa slov pána farára rastie všade, len my ju nepoznáme. Predstavil nám aj hubu s názvom KORALOVEC, vyskytujúcu sa aj v Malej Fatra. Jeho najväščí úlovok Koralovca vážil 4,5 kg. Deťom ukázal aj mini hubku, ktorá rastie na konáriku, A JE ŇOU PAKORIENKOVKA ČIERNA, a iba za 1 kus by ste dostalii 200 eur. Predstavil nám aj vzácnu a veľmi drahú hubku, HĽUZOVKU. Perličkou celej besedy, ukážok a rozprávania bola ochutnávka pre pani učiteľky. Mali sme možnosť ochutnať HĽUZOVKU MEDOVÚ, ktorá je výnimočná svojou chuťou a vzácnym výskytom. Sladká chuť umelého sladidla pretrváva na jazyku až niekoľko hodín... U nás na Slovensku sa nachádza len na 3 miestach, a to na južnom Slovensku a rastie v piesku. Túto hľuzovku používajú Taliani ako delikatesnú pochúťku na dezerty, či pudingy, ktorú nastrúhajú v surovom stave. Ďakujeme za obsahovo vyčerpávajúcu prednášku spojenú s ukážkami i ochutnávkou a prajeme pánovi farárovi veľa chuti k ďalšiemu spoznávaniu mikro i makrosveta.

          • Október- oslava jesene života

          • Milí rodičia a priatelia školy!

            Október je mesiacom úcty k starším a práve v tento čas si pripomíname akú dôležitú a nenahraditeľnú úlohu plnia starí rodičia v našich životoch. Október je mesiacom úcty k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie,úcty k tým, ktorí nás denne robia šťastnejšími a ktorí nám pomôžu keď to potrebujeme.

            Naša škola sa tak ako aj minulý rok zapojí do výzvy v spolupráci s SCVČ TK Deep. Spoločne v škole vyzbierame malé darčeky pre starých a osamelých seniorov z DSS Martin. Ak teda máte niečo, čo by bolo vhodné podarovať (kniha, čaj, krížovky, teplé ponožky ...) doneste to k nám do školy, o ostatné sa postaráme my.

             

            Ďakujeme

          • Liptovské múzeum v Ružomberku, 4.10.2022

          • Regionálna exkurzia tentokrát smerovala na Liptov. Cestovali sme vláčikom a navštívili sme Liptovské múzeum v Ružomberku, kde nás svetom múzejníctva previedla múzejná pedagogička pani Ľubica Drusková. Vzdelávací program na tému "Múzeum očami detí" pani múzejná pedagogička podala dramatizáciou prostredníctvom dvoch divadelných bábok, ktorí boli zakladaťeľmi múzea, nakoľko rok 2022 je 110. výročím založenia. Deti si vyskúšali formou divadla jednotlivé pracovné pozície v múzeu, čo sa v múzeu nachádza a čo je považované za múzeum i ako vzniklo. Prehliadka expozície bola veľmi obsiahla a pútavá. Srdečne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

          • TÝŽDEŇ MOBILITY V ŠKD, september 2022

          • V rámci týždňa mobility sme v Školskom klube detí vytvárali dopravné prostriedky zo stavebnice LEGO a SEVA, ktoré nabrali veľmi kreatívne až fantazijné prvky. Zapojili sa jednotlivci aj skupinky detí. Po tajnom hlasovaní sme obdarovali deti na prvých troch miestach. Najväčší počet hlasov získala skupina detí - Maťko Hlavňa, Peťko Strempek, Samko Vaňko, Vaneska Siráňová Anička Budzová a Emmka Buľvas s projektom VOJENSKÁ LOĎ. Na 2. mieste sa umiestnila  Sofinka Barbuščáková s výtvorom ROZBIEHACIA HELIKOPTÉRA SB9. Deti Adamko Ertl a Damiánko Janík sa umiestnili na 3. mieste s novovymysleným dopravným prostriedkom KOČIAR NA SNEH. Deti prejavili svoje konštruktívne schopnosti a zručnosti, zapojili fantáziu a zdokonalili si jemnú motoriku. Tešíme sa na ďalšiu výzvu.

          • Návšteva Slovenskej národnej knižnice, september 2022

          • V septembri sme navštívili so žiakmi 3. a 4. ročníka Slovenskú národnú knižnicu, Maticu slovenskú v Martine. Žiakov previedol sprievodca po knižnici, jednotlivých stanovištiach, kde sa oboznámili s rôznymi úlohami práce zamestnancov. Plnohodnotná bola aj prezentácia o tom, čo je to Matica slovenská, aká je jej úloha i o histórií vzniku. Dozvedeli sme sa, že vznik prvých kníh začína v pol. 15. st., že knihy viazali do kože, pretože nehorí. Vďaka Martinovi Hatalovi vychádza dodnes časopis Báječná žena. Najťažšia kniha, ktorou disponuje knižnica má 80 kg, a je to Preceptor. Žiaci mali možnosť prezrieť si najmenšiu knižku, ktorou Matica disponuje, a je ňou Korán s rozmermi cca 2 x 3,5 cm.. Ďalej sme nahliadli aj do starej Čítanky, atlasu Slovenska, knihy písanej vo "ŠVABACHU", držali sme v rukách i knihu v Brailovom písme pre nevidiacich. Získali informáciu o tom, čo je to REŠERŠ, že v tejto knižnici sa okrem kníh a časopisov nachádzajú aj CD, platne, noviny, korešpondencia a dôležité dokumenty. Mohli sme si vyskúšať aj elektronické prehliadanie starých dokumentov a novín, či archiváciu kníh. Pri oprave kníh sa používa japonský papier z morušovníka. Tretia budova Matice slovenskej, v ktorej sídli Národná knižnica vznikla v 19. st. a disponuje takmer 9000 knihami. Je architektonicky riešená tak, aby knihy boli držané v suchu, s minimálnym množstvom svetla. Ďakujeme veľmi pekne za plnohodnotné prevedenie národnou knižnicou a jej úlohami.