• Škola v prírode EKOLANDIA v Ždiari, 22. - 26. máj 2023

• Tento rok naše kroky putovali do Belianskych Tatier, rázovitej goralskej obce Ždiar. Škola v prírode EKOLANDIA nás vtiahla do prírody, kde sme všetkými zmyslami pozorovali a skúmali zložky prostredia a vzťahy medzi nimi. Po príchode do Ždiaru sme sa ubytovali v hoteli WINTER AND SUMMER i v chate SPRING. Naplnili hladné brušká a vyrazili do blízkeho okolia. Turistika na vrch BUĽA stála za tie krásne výhľady na najvyššie vrchy Belianskych Tatier, VIDLA a HAVRAN. Sprevádzal nás horský sprievodca, zastavovali sme sa pri prekrásnych výtvoroch bobra, ktorými boli hrádze, nazývané i BANE, ako sme sa dozvedeli. Aktivita VYTVOR STROMU TVÁR nás všetkých veľmi zaujala a podnietila našu fantáziu. Horský sprievodca Jakub nám rozpovedal rôzne legendy o vzniku názvu obce Ždiar i o vrchoch VIDLA a HAVRAN. Taktiež nám názorne demonštroval, čo by nemalo chýbať v našom batohu, ak sa vyberieme na túru. Po niekoľko hodinovom pochode nás na večeru čakali parené buchty i úvodná prezentácia a predstavenie regiónu od pani Horskej. Dostali sme aj hárok s úlohami, ktoré sme počas školy v prírode mali, mohli, chceli urobiť. Jednou z nich bolo aj vytvoriť básničku na tému bobor alebo medveď. Druhý deň sme absolvovali LESNÚ PEDAGOGIKU s lesníkmi v neďalekom lese. Vyskúšali sme si cestu lesom bez použitia zraku, vytvorili obraz z paličiek, palíc i konárov, ktoré nás zaujali. Poobedie sme strávili v MONKOVEJ DOLINE hľadaním pokladu GEO-CHACHINGOM, teda pomocou mobilu a GPS navigácie. Hľadali sme tzv. GEOKEŠKY. V cieli s názvom STREDNICA nás čakal vytúžený sladký poklad. Zaslúžili sme si ho, veď v tento deň sme prešli takmer 20 000 krokov. Večer vyplnila BESEDA o medveďoch s p. Horskou. Unavení, ale zároveň plní zážitkov, dobrej nálady sme sa tešili na ďalší deň. Tretí deň nás prekvapil svojim počasím. Pokúsili sme sa prejsť aj pomedzi dažďové kvapky, no to len preto, aby sme splnili úlohu ... Behanie v daždi :) Keďže počasie nám neprialo, doobedie sme strávili hraním spoločenských hier, tvorbou projektu vo dvojici o doposiaľ naj zážitku. Poobede sme si opäť obuli turistické topánky a smerovali pod vedením p. Horského do JAVOROVEJ DOLINY. Prekrásna nenáročná turistika pozdĺž riečky Javorinky, na ktorej sme pozorovali kamenné morény. Vychádzali sme z obce Tatranská Javorina, ktorej vlastníkom bol gróf Hohenlohe. V závere turistického chodníka sa nachádzala geologická expozícia. Opekačka priamo v Tatranskej Javorine bola pre nás veľkým prekvapením. Pochutili sme si, ohriali sa pri ohníku. Večer nám vyplnil besedou miestny goralský občan, ktorý prišiel v tradičnom kroji, zatancoval i zaspieval, priblížil goralskú kultúru, zvyky i tradície. Štvrtý deň sme začali veľmi skoro, smerovali sme do Belianskej jaskyne, prekonali 874 schodov, vďaka pani sprievodkyni v jaskyni sme našli sedem trpaslíkov, krokodíla, Levočskú bielu pani i stalagmit v podobe hamburgera. Poobedie sme strávili krátkou prechádzkou do miestneho múzea - Ždiarsky dom. Večer patril discotéke, záverečnému vyhodnoteniu, prednesu vytvorených básní i športovým aktivitám. V piatok sme dobehli zameškané šantenie na ihrisku pri hoteli. Počas školy v prírode sme si našli kamarátov zo ZŠ Sučany. Veľmi sa nám páčilo, ďakujeme pani učiteľkám aj našej pani zdravotníčke Mimi za starostlivosť.

Návšteva Ždiarskeho domu, Výstup na vech Buľa, prezentácia mini projektov, zábavno-športové aktivity ... Ďakujeme aj za pomocné rúčky našim bývalým žiačkam Siske a Miške, ktoré s nami zdieľali všetky zážitky

• Deň matiek, 18.máj 2023

• Druhá májová nedeľa patrí mamičkám. Naši žiaci pod vedením pani učiteliek pripravili pre mamičky, babičky, staré mamy i krstné mamy program plný láskavých slov, básní, veselých i emočných scénok a piesní. Žiačky hudobného krúžku pod vedením p. učiteľa Horváta cez ZUŠ Dražkovce predviedli hru skladieb na klavír. Dievčatá tanečného krúžku si pripravili tanečnú choreografiu pod vedením p.učiteľky Ivanovej cez ZUŠ Dražkovce. Spoločná pieseň "MAMA JE MAMA ..." rozcítila nejedno srdiečko v hľadisku. Rozdávajme medzi sebou lásku, úsmev a milé slovo ...

• Športová aktivita Mc Donald´s cup, 10. máj 2023

• Dňa 10.5. 2023 sa vybraní žiaci našej školy zúčastnili okresného kola futbalového turnaja s názvom Mc Donald´s cup, ktorý sa konal na futbalovom štadióne Pltníky v Martine. Futbalové družstvo (vrátane striedajúcich) tvorili hráči: M. Boka, F. Ertl, R. Orosz (hráči z 2.A), M. Hlavňa (hráč z 3.A), N. Kľocová, M. Tabaček, A. Ertl, T. Mik, E. Longauerová ( hráči zo 4.A). Naše družstvo si vyžrebovalo náročných súperov. Boli to žiaci zo ZŠ Dolinského, z Valče, zo ZŠ Nadi Hejnej a zo ZŠ Hurbanova. Naši hráči dali do zápasov maximum svojich síl, no aj napriek tomu sa im nepodarilo zvíťaziť. Počas zápasov ich usmerňovali a povzbudzovali tréneri Richard Orosz a Peter Ertl, ktorým patrí naša veľká vďaka za nezištnú pomoc. Oporou pre hráčov boli aj ich spolužiaci z 3. a 4. ročníka, ktorí im naplno fandili a víťaznými pokrikmi podporovali. Veríme, že chuť súťažne si zašportovať našich žiakov neopustí a o rok sa danej súťaže opäť zúčastníme.